اتصال اسپلیت تی

اسپلیت تی چیست؟

ایجاد انشعاب روی خطوط لوله یکی از راهکارها برای انتقال جریان سیال به فازها، مجتمع ها و خطوط لوله جدید است. طبیعی است که هر مجموعه صنعتی برای انتشار جریان سیال در محیط های مد نظر خود، نیازمند است از خطوط لوله اصلی حاوی شریان سیال انشعاب گیری کند. مشخص است که برای نیل به این هدف ابتدا به ساکن باید ابزارها و تجهیزات مورد نیاز فراهم شود. مهم ترین و اصلی ترین این ابزارها، ساخت یک سه راهی است که روی خط لوله اصلی نصب خواهد شد و خروجی آن، حکم ورودی انشعاب جدید را خواهد داشت. اتصالات سه راهی خطوط لوله انواع و اقسام گوناگون و متنوع دارند؛ اتصال اسپلیت تی یکی از این انواع محسوب می شود. این اتصال مستحکم ترین انواع سه راهی برای ایجاد انشعاب روی خط لوله است.

اتصال split tee زمانی استفاده می شود که می دانیم خط انشعابی در ورودی خود تحت فشار بالایی قرار خواهد داشت. این فشار بالا می تواند ناشی از کلاس فشار سیال، نسبت بالای سایز انشعاب در مقایسه با لوله اصلی و جنس لوله اصلی باشد. در چنین شرایطی بهتر است از اتصال کمربندی تمام محیطی اسپلیت تی بهره برده شود تا حداکثر استحکام را در محل انشعاب شاهد باشیم.

اسپلیت تی یک اتصال دو تکه و کمربندی است که دورتادور خط لوله را پوشش می دهد و با اتصال روی لوله به صورت تمام محیطی، کلیه فشارهای وارده بر روی لوله اصلی و انشعابی در محل انشعاب را تحت کنترل و مدیریت خود قرار می دهد. البته این کارکرد مشروط به آن است که فرایندهای طراحی و ساخت اسپلیت تی به بهترین نحو ممکن و مبتنی بر استانداردهای خطوط لوله انجام شده باشد.

از مزایای این اتصال آن است که حین جریان سیال نیز قابل نصب روی لوله است. به عبارتی می توان زمانی که خط لوله فعال و سیال درون آن جاری است می توان اتصال را روی لوله نصب کرد و با جوشکاری آن از دو سو، اسپلیت تی را روی لوله متصل کرد. چنان که اشاره شد، اسپلیت تی یک اتصال دو تکه است و همین ویژگی باعث می شود آن را همچون دو قطعه جدا از هم، از دو روی لوله نصب کرد و به هم متصل کرد. در واقع، اگر فرایند طراحی و ساخت اسپلیت تی به درستی و بر مبنای استانداردهای موجود صورت گرفته شده باشد، دو تکه در دو سوی خط لوله پس از نصب با هم فیت خواهند بود. این مزیتی است که اسپلیت تی در مقایسه با اتصالات سه شاخه یک تکه خواهد داشت. اتصالات یک تکه می بایست در مرحله پایپینگ و زمانی نصب شوند که خط به مرحله بهره برداری نرسیده است. از این رو و پس از اتمام پایپینگ، اگر به هر دلیلی مجری طرح نیاز به یک خط انشعابی روی خطوط لوله احساس کرد دیگر امکان نصب اتصال یک تکه وجود نخواهد داشت. در این شرایط تنها راه حل استفاده از اتصال دوتکه ای نظیر اسپلیت تی خواهد بود.

اتصال اسپلیت تی (Split tee)
اتصال split tee نصب شده روی لوله

شرایط و محدودیت های ساخت اسپلیت تی

اسپلیت تی در شرایط خاصی ساخته و پرداخته و آماده بهره برداری روی خط می شود. مجری فرایند ساخت باید پیشاپیش نسبت به این شرایط و محدودیت ها آشنایی و اشراف کامل داشته باشد و حین طراحی و ساخت و نصب همه آن ها را در نظر داشته باشد. کارکردهای اسپلیت تی و آن چه انتظار می رود این اتصال در طول دوره بهره برداری به خوبی داشته باشد را می توان به شرح زیر برشمرد:

  • این اتصال ورودی انشعاب جدید روی خط لوله است و حفظ همین کارکرد مهم ترین نکته ای است که از یک اتصال اسپلیت تی انتظار می رود. این قطعه به منظور ایجاد انشعاب جدی روی خط لوله نصب می شود و باید کارکرد خود در خط انشعابی را به بهترین نحو ممکن حقظ کند. بروز هر گونه ایرادی در اسپلیت تی می تواند بر این کارکرد خدشه وارد کند و از همین رو ترجیح بر آن است که در حصوص مراحل ساخت و نصب دقت کافی به خرج داده شود. برای مثال اگر در هر یک از اجزاء و بخش های این اتصال نشتی و برون رفت سیال را مشاهده کنیم، پی می بریم که اتصال دچار ایراد بوده و عملکرد خط انشعابی بدون شک تحت الشعاع قرار خواهد گرفت.
  • حفظ شرایط خط لوله و مقاومت در برابر فشارهای وارد از دیگر کارکردهایی است که اتصال اسپلیت تی باید داشته باشد. این اتصال باید یارای مقابله با فشارهای وارده از ناحیه سیال و ولوله را داشته باشد. چنان که می دانیم اخذ انشعاب جدید به معنای ایجاد یک برش روی لوله اصلی به سایز انشعاب مورد دلخواه است. بدیهی است که برش لوله و سوراخ کردن آن روی تغییر فرم آن تأثیرگذار خواهد بود. متریال هر لوله ای در زمانی که خط لوله پس از پایپینگ به فاز بهره برداری رسیده است مستعد تحت فشار قرار دادن مجموعه است. بنابراین طبیعی است که اگر بخشی از لوله بریده شود، لوله توازن و تعادل خود را در آن نقطه از دست داده و فشار وارده از ناحیه لوله می تواند به تغییر شکل لوله منجر شود. اتصال اسپلیت تی از آن جا که از دو سوی بخش بریده شده آن را تحت کنترل دارد، باید بتواند فشارهایی که می توانند به این شکل لوله را دفرمه کنند را تحت کنترل خود قرار دهد.
ساخت اسپلیت تی
فرایند ساحت اسپلیت تی

از سوی دیگر فشار وارده از ناحیه سیال نیز می تواند به تغییر شکل و به هم ریختن تقارن و توازن لوله در بخش بریده شده منجر شود. در این خصوص نیز این اتصال اسپلیت تی است که باید توان مقابله با این فشار را داشته باشد. قرایندهای طراحی، ساخت و نصب اتصال روی لوله از این جنبه های بسیار حائز اهمیت هستند.

اسپلیت تی فقط یک اتصال انشعابی به شمار نمی رود، بلکه بخشی از یک حریان خط لوله است که می بایست تغییرات و عدم تعادل های پس از برش لوله را به بهترین شکل ممکن پوشش دهد و مانع به هم ریختن سازمان و ساختار خط لوله شود. در این راستا بهره گیری از مهندسان مجرب و متبحر، نیروی کار متخصص و خصوصا جوشکاران با تجربه حائز اهمیت بالاست. از آن جا که در بخش اعظم فرایند ساخت و نصب اسپلیت تی روی لوله از روش جوشکاری استفاده می شود، بهتر آن است که نسبت به این فرایند بیشترین حساسیت را داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.