نصب اسپلیت تی

ساخت اسپلیت تی و مراحل آن (۲)

در نوشتار پیشین تحت عنوان روش ساخت اسپلیت تی، مراحل اصلی ساخت این اتصال بر حسب اولویت توصیف شدند. اشاره شد که پس از امکان سنجی و طراحی، متریال ها فراهم شده و بر حسب نقشه روی همدیگر اسمبل می شوند. نصب قطعات روی همدیگر معمولاً با روش جوشکاری انجام می شود. بنابراین باید از جوشکارانی برای ساخت استفاده کرد که دارای صلاحیت بوده و در جوشکاری روی خطوط لوله متبحر باشند. نوشتار پیشین بر مراحل انجام کار تأکید داشت و فرایند ساخت را از ابتدا تا انتها شرح می داد. اما ذکر دو نکته در این جا لازم و ضروری است. اول این که فرایند ساخت نیاز به فرایندهای پشتیبانی و کنترل و نظارت دارد که آن ها نیز همگی بر عهده مجموعه ای است که وظیفه ساخت split tee را بر عهده گرفته است. نکته دوم نیز این است که کار مجری فرایند ساخت به تحویل اسپلیت تی در کارگاه محدود نمی شود. کمتر مشتری ای است که حاضر باشد اسپلیت تی ساخته شده را در کارگاه تحویل بگیرد و این نکته اصولاً صحیح و منطقی نیست که این اتصال در این مرحله تحویل داده شود. مجموعه ای که فرایند ساخت اسپلیت تی را بر عهده می گیرد بر حسب تجارب و سوابق، و دانش و علمی که در خصوص اتصالات خطوط لوله در اختیار دارد، نصب اسپلیت تی روی لوله را نیز خود به انجام برساند. او اولاً خود سازنده اتصال بوده و نسبت به خلل و فرج و مکانیزم نصب آن اطلاعات دقیق تر و بهتری خواهد داشت. دوم این که مجری فرایند ساخت ضرورتاً آشنایی و تسلط بر فرایندهای جاری بر خطوط لوله را دارد، در غیر این صورت توان تجزیه و تحلیل و طراحی اسپلیت تی را نخواهد داشت.

نصب اسپلیت تی با استفاده از روش جوشکاری خط لوله
نصب و جوشکاری اسپلیت تی روی لوله

وقتی مشتری با دادن اطلاعات فنی از مجموعه سازنده، یک اتصال split tee با کیفیت بالا و عملکرد مناسب را مطالبه می کند، طبیعتا نسبت به تسلط سازنده بر الزامات خطوط لوله یقین و باورمند است. به عبارتی او به دانش و توان فنی سازنده اطمینان و اعتماد دارد. طبیعتاً مجری فرایند ساخت اسیپلیت تی نیز بر حسب این زمینه های دانشی و تجربی می تواند فرایند ساخت را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. لذا او بهترین مرجع برای نصب اتصال روی لوله نیز خواهد بود. او است که با توجه به داده هایی نظیر فشار و دمای سیال، نوع لوله و ضخامت آن، روش های جوشکاری و ساخت اسپلیت تی را تدوین و اجرایی کرده است. پس او نیز بهتر از هر مرجع دیگری قادر است نسبت به مکانیزم نصب اتصال روی لوله صلاحیت داشته باشد. از این رو فرایند نصب اتصال روی لوله نیز بخشی از شرح وظایف مجری فرایند ساخت split tee خواهد بود و فقط در شرایط ویژه و بر حسب متغیرها و رویدادهای پیش بینی نشده است که این بخش از کار، از شرح وظایف او خارج خواهد شد. اصولا این جزوی از پرنسیب های کاری مجری فرایند ساحت اسپلیت تی است که خود وظیفه نصب را نیز برعهده بگیرد؛ چه بسا فرایند ساخت به بهترین نحو ممکن انجام شده باشد، اما به دلیل اهمال، عدم مهارت و بی دقتی در نصب اسپلیت تی روی لوله، این اتصال عملکرد مناسبی نداشته باشد. در این صورت یکی از طرف هایی که پاسخگوی این سوء عملکرد خواهد بود مجری فرایند ساخت اسپلیت تی است، در حالی که او وظیفه خود را به نحو احسن انجام داده است اما به دلایلی که مربوط به او نیست خروجی کار مورد رضایت مشتری نبوده است.

فرایند نصب اسپلیت تی روی لوله شامل حمل آن به محل نصب، فیتینگ مناسب و در نهایت جوشکاری روی خط لوله است. هر یک از مراحل دارای الزاماتی به شرح زیر هستند:

  • انتقال به محل نصب: در این خصوص باید کلیه تدابیر برای حمل صحیح اتصال اتخاذ شوند تا اسپلیت تی بدون کوچک ترین آسیبی در محل نصب شود. اگر بنا به هر دلیلی اتصال دچار آسیب شود کلیت کار زیر سوال خواهد رفت. برای مثال تصور کنید حین حمل فلنج اسپلیت تی دچار آسیب شود و نتواند عملکرد خود را به درستی ایفا کند. در این شرایط طبیعتاً نیاز به تعمیر فلنج یا تعویض آن خواهد بود که طبیعتاً پروسه هایی زمان بر و هزینه بر هستند. خصوصاً اگر قرار بر تعویض باشد بخشی از فرایند ساحت باید مجددا تکرار شود و برای بار دوم تست جوش روی آن انجام شود تا نسبت به صحت و کیفیت اسپلیت تی مجددا اطمینان حاصل شود.
  • فیت کردن اتصال روی خط لوله دیگر الزامی است که شاید یک مجموعه فاقد تبحر و تجربه نسبت به آن ضعیف عمل کند. بهتر است مجری فرایند ساخت split tee خود وظیفه فیت کردن قطعات دوگانه اتصال روی خط لوله را بر عهده بگیرد تا از این جانب ایرادی متوجه کار نشود. اگر هم ایرادی در سایز و شیوه فیت شدن اتصال به وجود آمد دست کم مجری فرایند ساخت خود حضوراً پاسحگو خواهد بود و مسئول عملکرد نادرست تیمی نخواهد بود که در فرایند ساحت دخالتی نداشته است.
  • نصب اسپلیت تی روی لوله که اغلب با استفاده از روش جوشکاری خطوط لوله انجام می شود. در این خصوص نیز بهترین مرجع سازنده تصال است. او است که می داند بر حسب الزامات جوشکاری خطوط لوله، فرایند نصب را به چه نحو می توان انجام داد. سازنده اتصال، چنان که گفته شد خود دانش و تجربه کافی در زمینه تدوین دستورالعمل های جوشکاری روی خطوط لوله و اجرای آن را دارد، در غیر این صورت اصلا قادر به فرایند ساخت اسپلیت تی نمی بود. از طرفی اتصال را خود او و جوشکاران او ساخته اند و چه بسا بهترین مراجع برای نصب اتصال روی لوله همین جوشکارانی باشند که فرایند ساخت را بر عهده داشته اند.
  • split tee installing
    فیت کردن و نصب اسپلیت تی روی لوله

پس از طی این مراحل می توان گفت که اتصال اسپلیت تی ساخته شده و در محل انجام کار به مشتری تحویل داده شده است. اکنون می توان فرایند نهایی یعنی تست جوش و تست فشار اتصال ُSPLIT TEE روی مجموعه و خط لوله را به انجام رساند تا نسبت به صحت عملکرد آن اطمینان نهایی را حاصل کرد. این کار را مشتری و با استفاده از روش های مناسب و مطمئن تست جوش و تست فشار هیدرواستاتیک به انجام خواهد رساند تا محصول مورد نظر خود را با کیفیت مورد دلخواه در محل از تولید کننده دریافت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.